Glukozamina

Glukozamina jest składnikiem preparatów, polecanych na utrzymanie prawidłowego funkcjonowania stawów. To substncja, która naturalnie występuje w organizmie człowieka i stanowi budulec związków występujących w chrząstce stawowej. Jej niedobory prowadzą do poważnych schorzeń, którym towarzyszy ból. W celu uzupełnienia tego deficytu poleca się stosowanie produktów na bazie glukozaminy.

Wielu ludzi przekonanych jest, że glukozamina podawana w formie kapsułek działa jak placebo nie przyczyniając się w rzeczywistości do poprawy stanu zdrowia stawów. Jednak istnieją liczne badania naukowe, które potwierdzają, że zadaniem glukozaminy jest łagodzenie bólu i wspomaganie sprawności nie tylko stawów, ale i chrząstek. Co więcej, glukozamina polepsza stan wszystkich elementów aparatu ruchu, które zbudowane są z tkanki łącznej, tj. powięzi, ścięgien i więzadeł. Grupa włoskich badaczy z Rotta Research Group in Monza, dowiodła, że 1,5 g siarczanu glukozaminy na dobę, podawane osobom z problemami stawów, zmniejszyło objawy choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego i zahamowało zmniejszanie się szerokości szpar stawowych*.

Zastosowanie glukozaminy

Glukozaminę najczęściej stosuje się w postaci siarczanu lub chlorowodorku. Posiada ona właściwości anaboliczne i przeciwzapalne. Dlatego na ogół podaje się ją w chorobach zwyrodnieniowych stawów. Najczęściej jednak stosuje się glukozaminę profilaktycznie. Przy dużym wysiłku fizycznym i w sytuacjach obciążających stawy, np. przy nadwadze. Zalecana jest również dla osób, które często narażone są na kontuzje i zwyrodnienia. Glukozamina zwalcza ból i sztywność stawów. Wspomaga proces tworzenia tkanki łącznej i zapobiega odwapnianiu kości. Odbudowuje chrząstkę stawową, chroni ją i wzmacnia. Poprawia ruchomość i elastyczność elementów stawowych. Najczęściej stosuje się ją jako środek wspomagający leczenie chorób i nadwyrężeń stawów.

Kilka faktów o glukozaminie

Glukozamina ma prostą budowę cząstkową. Jest pochodną glukozy. Jej największe stężenie występuje w stawach i tkance łącznej. Wykorzystywana jest do odbudowy uszkodzonych chrząsteczek. Łagodzi bóle pleców i szyi, związane z zapaleniem kości i zmianami zwyrodnieniowymi. Przyśpiesza gojenie urazów w stawach i chroni przed kolejnymi. Uśmierza bóle i zmniejsza obrzmienia stawów, wywołane zmianami zwyrodnieniowymi. Jest niezastąpiona u osób, które cierpią na artretyzm. Wspomaga leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów. Zwiększa zakres ruchu i wspomaga leczenie zwyrodniałych stawów kolanowych, biodrowych, kręgosłupa i kończyn górnych. Skutecznie pozwala odtwarzać uszkodzone chrząstki i stawy. Glukozaminę należy przyjmować długoterminowo. Nie uśmierza ona bólu niemalże od razu, jak dzieje się to w przypadku środków przeciwbólowych, ale wpływa na polepszenie stanu stawów. Dlatego pierwsze efekty pojawiają się dopiero po około miesiącu stosowania preparatu z glukozaminą. Należy ją przyjmować podczas posiłku, by zapobiec podrażnieniom żołądka.

Dodatkowe elementy, dla lepszego efektu

Glukozamina występuje w niewielu produktach spożywczych, dlatego jej niedobory w organizmie pojawią się z wiekiem u każdego człowieka. Najwięcej można jej odnaleźć w krabach, ostrygach i krewetkach. Nasza dieta nie jest oparta na owocach morza, dlatego warto sięgnąć po glukozaminę w postaci kapsułek. Na przykład produkt Flex Factor od Prosper Labs. Zawiera on również ekstrakt z kadzidłowca, kwas bosweliowy oraz witaminę C. Połączenie tych składników zadba o Twoje stawy jeszcze lepiej, niż sama glukozamina. Kadzidłowiec to substancja o działaniu przeciwzapalnym. Kwas bosweliowy pomaga zapobiegać niszczeniu chrząstki stawowej. Witamina C z kolei, jest potrzebna do produkcji kolagenu, istotnego budulca chrząstki. Wypróbuj więc Flex Factor i ciesz się zdrowymi stawami.


*Źródło: Rotta Research Group in Monza, Long-term effects of glucosamine sulphate on osteoarthritis progression: a randomised, placebo-controlled clinical trial, in: The Lancet, vol 357, Jan 27, 2001.

Zobacz produkt Flex Factor go

Preparat Flex Factor

packshot
  • odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie stawów
  • współdziała przy budowie chrząstki oraz mazi stawowej
  • wspomaga produkcję kolagenu
  • przyczynia się do właściwego funkcjonowania kości i chrząstek stawowych

Już od 49,99 zł (1,67 zł dziennie)

ZOBACZ go